COVİD-19 Koruma Tedbirleri Acil Eylem Planı

loading

KORONAVİRÜSTEN (COVID-19)   

KORUNMA TEDBİRLERİ

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilen COVID-19’dan (Koronavirüs) korunmak için;

Aldığımız gerekli önlemler aşağıda sıralanmıştır;

Çalışanların araç içinde ve dışında sık kullanılan yüzeylerle eldivensiz temas mümkün olduğunca azaltılmıştır.

Servis araçlarının özellikle sık  temas edilen yüzeyleri başta olmak üzere temizliği belirli aralıklarla sağlanmaktadır.

Çalışanlar işe başlamadan önce ve çalışma süresince belirli aralıklarla en az 20 saniye boyunca ellerini su ve uygun dezenfektanla yıkamaktadır. Su ve sabuna erişimin mümkün olmadığı durumlarda alkol içerikli uygun el antiseptiği sağlanmaktadır.

Özellikle sık ve/veya ortak kullanılan, temas edilen çalışma alanları, araçlar, cihazlar ve ekipmanlar başta olmak üzere işyerlerinde hijyen ve temizlik sağlanmaktadır. Özellikle lavabo, tuvalet, banyo, merdiven kenarlıkları, musluk, yemekhaneler, yatakhaneler, asansörler vb. ortak kullanım alanlarına girişlerde dezenfektan bulundurulması, araç, cihaz ve ekipmanlar gözden geçirilmeli ve hijyen şartlarına azami uyulmaktadır.

İşyeri personeli selamlaşma sırasında tokalaşma, sarılma ve öpüşmeden kaçınılmaktadır.

Yurtdışından gelen çalışanların 14 gün boyunca evden çalışması sağlanmalıdır. İşyeri dışından gelen ziyaretçilerden hastalık belirtisi taşıyanların işyerinde bulunan sağlık personelinin kontrolünden geçmeleri sağlanmaktadır.

Hastalık belirtilerini taşıyan kişilerin İşyeri Hekimi tarafından yapılacak olan ilk muayeneden sonra gerek duyulması halinde en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmesi sağlanmaktadır. 
Herhangi bir COVID-19’a (Koronavirüs) bağlı hastalık şüphesi durumunda işyeri ortamına girilmemektedir, derhal işyeri sağlık personeline durumu bildirmekte, işyeri sağlık personelimizin bulunmadığı aşamada uygun ve doğru maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmaktadır.


Enfekte olmuş kişilerle doğrudan temas veya bulaşma (kontaminasyon) riski olan çalışma ortamlarında bulunulmasına izin verilmemektedir.

Solunum koruyucu olarak EN 149 standardında en az FFP2 olmak üzere FFP2 ve FFP3 koruma düzeyine sahip parçacık filtreli yarım maskeler kullanmaktayız.

Maskeler tek kullanımdır. Covid-19 virüsüne karşı koruma amaçlı tekrar kullanılamaz anlamına gelen “NR” işareti olan maskeler önerileri uygulanmaktadır.

Solunum korumanın yanı sıra göz, el, vücut koruma da önemsemekteyiz. Kullandığımız eldivenler ise EN ISO 374-5 (Mikroorganizmalara karşı koruyucu eldivenler) standardına uygun olmaktadır.

Ayrıca gerekli hallerde koruyucu kıyafetler (elbise, tulum ve sağlık çalışanları için önlük) kullanılabilmekteyiz.

Kontaminasyon riskine karşı kişisel koruyucu donanımlar iş alanlarımızda yeterli miktarda bulundurulmaktadır.

Araçlar belirli aralıklarla kapı ve pencereleri açılarak havalandırılmaktadır. Ayrıca denetlenmektedir.

Bağışıklık sistemi hastalığı, diyabet, kalp ve akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olan çalışanlar, zayıf bağışıklık sistemine sahip olan çalışanlar, yaşlı çalışanlar gibi riskli gruplarda ağır seyretme riski yüksek olup, riskli gruplar başta olmak üzere tüm çalışanlar korunmaktadır.

                  Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine harfiyen uyulanmaktadır.


whatsapp

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

X